Francouzský jazyk
10 DOBRÝCH DŮVODŮ PROČ SE UČIT FRANCOUZSKY
1. Jazyk, kterým se mluví po celém světě
Francouzsky mluví více než 200 miliónů lidí na pěti kontinentech. Frankofonie sdružuje 68 států a vlád. Francouzština je po angličtině nejvíce vyučovaný cizí jazyk a také devátý nejpoužívanější jazyk na světě. Společně s angličtinou je to také jediný jazyk, který je možné se učit ve všech zemích světa. Francie má největší síť kulturních institucí v zahraničí, která zajišťují kurzy francouzštiny pro více než 750 000 osob.
2. Jazyk, který pomáhá najít si práci
Znalost francouzštiny a angličtiny je trumf, který znásobí vaše šance na mezinárodním trhu práce. Znalost francouzštiny otevírá dveře francouzských společností nejen ve Francii, ale také ve všech frankofonních zemích (Kanada, Švýcarsko, Belgie a africký kontinent). Francie je pátou největší obchodní mocností světa a proudí do ní třetí největší objem zahraničních investic a je tedy významným hospodářským partnerem.
3. Jazyk a kultura
Francouzština je mezinárodním jazykem kuchyně, módy, divadla, výtvarného umění, filmu, tance a architektury. Umět francouzsky znamená získat možnost číst slavná díla francouzské a frankofonní literatury, sledovat filmy a poslouchat písně v originále. Francouzština je jazykem Victora Huga, Molièra, Leopolda Sendara Senghora, Edith Piaf, Jeana-Paula Sartra, Alaina Delona nebo Zinedina Zidana.
4. Jazyk na cesty
Francie je díky 70 miliónům turistů ročně nejnavštěvovanější zemí na světě. Se základními znalostmi francouzštiny je mnohem příjemnější a snazší poznat Paříž a jednotlivé francouzské regiony (od přívětivého Azurového pobřeží přes drsné pobřeží Bretaně až po zasněžené vrcholky Alp), porozumět kultuře, mentalitě a francouzskému způsobu života. Francouzština je také velmi užitečná při cestování po Africe, Švýcarsku, Kanadě, Monaku a Seychellách.
5. Jazyk pro studium na francouzských univerzitách
Znalost francouzštiny umožňuje studovat na věhlasných francouzských univerzitách a technických vysokých školách, které se řadí mezi nejlepší vysokoškolské vzdělávací instituce v Evropě a ve světě. Studenti, kteří ovládají francouzštinu, mohou získat stipendium francouzské vlády na postgraduální studium ve Francii ve všech dostupných oborech a získat tak mezinárodně uznávaný diplom.
6. Jazyk mezinárodních vztahů
Francouzština je zároveň pracovním i oficiálním jazykem Organizace spojených národů, Evropské unie, UNESCO, NATO, Mezinárodního olympijského výboru, Červeného kříže a mnohých mezinárodních právních institucí. Francouzština je taktéž jazykem tří měst, v nichž sídlí evropské instituce: Štrasburku, Bruselu a Lucemburku.
7. Jazyk, který otevírá dveře do světa
Po angličtině a němčině je francouzština, následovaná španělštinou, třetím nejpoužívanějším jazykem na internetu. Znalost francouzštiny umožňuje komunikaci s frankofonními lidmi na všech kontinentech a díky velkým mezinárodním mediálním stanicím, které vysílají ve francouzském jazyce (TV5, France 24, Radio France Internationale), pak nabízí možnost být vždy dobře informován.
8. Jazyk, který se příjemně studuje
Francouzština je jazyk, který se snadno naučí. Existuje mnoho učebnic, se kterými se francouzsky naučíte zábavným způsobem, a to v jakémkoli věku. Velice rychle lze také dosáhnout úrovně, která vám umožní ve francouzštině komunikovat.
9. Jazyk, který vám usnadní studium dalších jazyků
Znalost francouzštiny usnadňuje studium dalších jazyků, především románských (španělštiny, italštiny, portugalštiny nebo rumunštiny), ale také angličtiny, neboť více než polovina dnešní anglické slovní zásoby pochází z francouzštiny.
10. Jazyk lásky a rozumu
Učit se francouzsky představuje především radost ze studia krásného, bohatého a libozvučného jazyka, který je často nazýván jazykem lásky. Francouzština je také jazykem analytickým, který utváří a rozvíjí kritické myšlení, což je velice užitečné při debatách a vyjednáváních.
MEZINÁRODNÍ JAZYKOVÁ ZKOUŠKA DELF
Ve spolupráci s Francouzskou ambasádou v ČR organizuje Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť mezinárodní zkoušky z francouzského jazyka DELF. Naše gymnázium je zkušebním centrem (centre de passation) této jazykové zkoušky, jejíž diplom vydává francouzské ministerstvo školství a je stvrzením úrovně znalostí francouzštiny. Od roku 2016 jsou jazykové certifikáty DELF od úrovně B1 a výše uznávány jako maturitní zkouška z francouzštiny.
DELF (Diplôme d'Etudes en Langue Française) se skládají z 6 nezávislých certifikátů, které odpovídají šesti úrovním Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (CECRL). Díky tomuto systému se kandidát může zapsat na vybranou zkoušku, aniž by skládal zkoušku nižší úrovně. Na našem gymnáziu mohou zájemci absolvovat zkoušku v úrovních A1, A2, B1 a B2.
V každé úrovni jsou ohodnoceny 4 jazykové kompetence:
1/ porozumění nahrávkám
2/ mluvený projev
3/ porozumění textu
4/ písemný projev
Diplom DELF uznávaný ve Francii a na celém světě představuje další plusový bod v životopise a umožňuje vstup na většinu francouzských a frankofonních univerzit a vysokých škol.
Na zkoušky skládané na Gymnáziu Zlín – Lesní čtvrť se vztahuje zvýhodněné zápisné. Zkoušky DELF Scolaire se na Gymnáziu Zlín – Lesní čtvrť konají zpravidla v posledním listopadovém týdnu, a to v zasedacích místnostech 1112 a 1119. Vyučující francouzštiny na GYMZL jsou akreditovanými examinátory mezinárodních zkoušek DELF.
V případě zájmu o složení zkoušky DELF Scolaire na Gymnáziu Zlín – Lesní čtvrť kontaktujte Mgr. Ivu Adámkovou, mail: adamkova@gymzl.cz.
Můžete si také stáhnout aktuální přihlášku k DELF Scolaire a postupovat dle návodu na ní: https://afzlin.cz/Exams.html
AKTIVITY A VÝUKA FRANCOUZSKÉHO JAZYKA
V průběhu studia mohou žáci našeho gymnázia společně s dalšími studenty francouzského jazyka ze zlínského regionu složit přímo na Gymnáziu Zlín-Lesní čtvrť mezinárodní jazykovou zkoušku z francouzštiny DELF (Diplome d´Étude de la Langue Française). Při realizaci zkoušky spolupracujeme s Francouzskou ambasádou v ČR, respektive s francouzským Ministerstvem školství, které tento mezinárodně platný jazykový certifikát vydává. GYMZL je zkušebním centrem (centre de passation) mezinárodní jazykové zkoušky DELF. Vyučující francouzského jazyka jsou atestovanými examinátory zkoušky DELF. Diplom DELF v úrovních B1 a vyšších (dle Evropského referenčního rámce) je mimo jiné uznáván jako ekvivalent české maturitní zkoušky z francouzštiny.
Samozřejmou součástí moderní výuky francouzského jazyka je aktivní spolupráce s frankofonními školami. Žáci se v rámci projektu ERASMUS+ účastní individuálních či skupinových mobilit na některé z našich frankofonních partnerských škol.
Realizujeme mezinárodní projekty spolupráce s partnerskými školami v metropolitní Francii: Lycée du Dauphiné, Romans-sur-Isere či Lycée Marie Rivier, Bourg-Saint-Andéol, a také ve francouzských zámořských departementech. Jedná se o partnerské školy College Emilien Adam de Villiers ve městě Saint-Pierre, která leží na ostrově Réunion v Indickém oceánu či o partnerskou škole College Port-Louis na ostrově Guadeloupe v Karibském moři.
O tříletém projektu partnerství s réunionskou nazvaném „Richesses de la diversité“, na který jsme získali grant ERASMUS si můžete přečíst na webových stránkách tohoto projektu: https://www.gymzl.cz/26341-erasmus-ka2-richesses-de-la-diversite-2019-2021
Předmětová komise francouzského jazyka rovněž realizovala v minulosti např. dvouletý projekt EU COMENIUS Bilaterální partnerství škol. Partnerem v tomto projektu nazvaném „Candide“ nám bylo francouzské gymnázium Lycée Privé professionnel et technologique Célony z Aix en Provence.
Spolupracovali jsme rovněž s francouzským gymnáziem Lycée Alphonse Daudet v Nîmes. Naši žáci se zúčastnili studijního pobytu na tomto gymnáziu, viz odkaz z cesty do Francie https://www.gymzl.cz/26563n-nimes-coucou-les-amis a francouzští studenti zavítali recipročně do Zlína.
Výuka francouzského jazyka na Gymnáziu Zlín-Lesní čtvrť se uskutečňuje v moderních jazykových učebnách (včetně jazykové laboratoře) vybavených audiovizuálními pomůckami (nejmodernější interaktivní tabule, počítače s kvalitním audio systémem či dataprojektory). Žáci používají moderní zahraniční učebnice a e-učebnice, které jsou doplněny pracovními sešity a MP3 nahrávkami včetně QR kódů a interaktivních aplikací. Žákům je na GYMZL přístupná francouzská knihovna.
Výuka francouzštiny je obohacována přítomností rodilých mluvčích, promítáním cizojazyčných filmů a poslechem populárních písní v původním znění, interaktivní prací s online zdroji či návštěvou zajímavých frankofonních kulturních akcí.
Vyučující francouzského jazyka na GYMZL jsou kvalitními, nadšenými a kreativními pedagogy, což ocenilo i francouzské ministerstvo školství udělením řádu Rytíře Akademických palem paní Ivě Adámkové. Vyznamenání za zásluhy ve vzdělání, vědě a kultuře, jedno z nejstarších francouzských vyznamenání pro civilní osoby, které pochází z dob Napoleona Bonaparte, převzala z rukou francouzského velvyslance Jeho Excelence Alexise Dutertra: https://www.gymzl.cz/28355n-oceneni-z-doby-napoleona-bonaparte-prevzala-iva-adamkova-z-rukou-francouzskeho-velvyslance.
PROJEKT LÉTAJÍCÍ LEKTOR
Kreativní výuku francouzštiny na GYMZL podtrhují sdílené konverzační hodiny francouzského jazyka (FLE) s „létajícím lektorem“. Jedná se o projekt unikátní v rámci celé České republiky, kdy ve spolupráce několika institucí napříč celým Zlínským krajem „sdílíme“ v pravidelném harmonogramu rodilého mluvčího. Díky našemu konceptu pozorujeme vylepšení jazykových dovedností žáků a jejich zvýšenou motivaci ke studiu. Komunikace s rodilým mluvčím o aktuálních a autentických tématech je nejinteraktivnější a nejefektivnější způsob, jak uplatnit své znalosti v praxi. Do projektu se zapojí každoročně asi 600 žáků francouzštiny včetně dospělých, ať už pedagogů či široké veřejnosti.
Za tento unikátní projekt jsme získali prestižní Evropskou jazykovou cenu LABEL, kterou uděluje Evropská komise: https://www.gymzl.cz/28346n-francouzsky-jazyk-ziskal-se-svym-projektem-jazykovou-cenu-label-za-rok-2023
Evropská jazyková cena LABEL je aktivitou Evropské komise pro podporu výjimečných a inovativních projektů v oblasti jazykového vzdělávání, a je udělována letos již po dvacáté třetí. Jejím cílem je podporovat kvalitní inovační projekty, motivovat a inspirovat další učitele k využívání inovativních postupů ve výuce jazyků a zvýšit motivovanost žáků ke studiu cizích jazyků. Zapojit se mohou nejrůznější vzdělávací instituce od jazykových škol, neziskových organizací přes mateřské, základní, střední školy a gymnázia, po vysoké školy.
Více informací: https://www.dzs.cz/clanek/predstavujeme-projekty-ocenene-letosni-evropskou-cenou-za-inovativni-vyuku-evropskou
UČEBNÍ PLÁNY
Osmileté studium - nižší gymnázium (79-41-K/81)
Ročník | Prima | Sekunda | Tercie | Kvarta |
Počet hodin | - | 3 | 2 | 3 |
Osmileté studium - vyšší gymnázium (79-41-K/81) a čtyřleté studium (79-41-K/41)
Ročník |
Kvinta 1. ročník |
Sexta 2. ročník |
Septima 3. ročník |
Oktáva 4. ročník |
Počet hodin | 4 | 3 | 3 | 4 |
Francouzský jazyk se na Gymnáziu Zlín – Lesní čtvrť vyučuje jako další cizí jazyk ve třídách dělených na skupiny o počtu zhruba patnácti studentů dle jejich jazykové úrovně (úplný začátečník, mírně pokročilý, pokročilý). Výuka v předmětu Francouzský jazyk směřuje ke schopnosti domluvit se v každodenních situacích a aktivně jazyk používat. Žáci získají znalosti jak mluvené, tak i psané formy jazyka. Výuka je individualizovaná, dle potřeb konkrétních žáků.
Výuka francouzského jazyka na Gymnáziu Zlín-Lesní čtvrť se uskutečňuje v moderních jazykových učebnách vybavených audiovizuálními pomůckami a prostřednictví interaktivních e-učebnic. Velký důraz klademe na kvalitní, kreativní a zkušené pedagogy.
Výuka francouzštiny je obohacována přítomností rodilých mluvčích, promítáním cizojazyčných filmů a poslechem populárních písní v původním znění, prohlížením internetových materiálů či návštěvou kulturních akcí. Škola realizuje i zahraniční zájezdy a reciproční výměny studentů (viz odkaz Aktivity komise).
MATURITNÍ ZKOUŠKA
Společná část
Forma: |
Didaktický test |
Didaktický test obsahuje dvě části: poslechový subtest trvá 40 minut, subtest čtení a jazyková kompetence trvá 70 minut. Čas vymezený na testování vždy zahrnuje řešení úloh i zápis odpovědí do záznamového archu. Slovníky nejsou během testování povoleny – žáci tak mohou používat během zkoušky pouze psací potřeby. Didaktický test je hodnocen slovně hodnocením „uspěl(a)“ nebo „neuspěl(a)“ s procentuálním vyjádřením úspěšnosti. Žáci tedy ze zkoušek společné části neobdrží známku. Pokud si žák ve společné části zvolí cizí jazyk, koná z tohoto cizího jazyka zkoušku i v profilové části formou ústní zkoušky a písemné práce. |
Profilová část
Forma: |
Písemná práce a ústní zkouška před zkušební maturitní komisí. Hodnocení písemné práce tvoří 40 % a hodnocení ústní zkoušky 60 % celkového hodnocení zkoušky. |
Tuto formu má profilová zkouška v případě, že je "navázána" na konání didaktického testu ve společné části, i v případě, že ji žák koná samostatně (ve společné části si zvolil jiný jazyk nebo matematiku). |
|
Písemná práce: |
Písemná práce se píše 90 minut, žák vypracuje souvislý texty o rozsahu minimálně 200 slov na zadané téma. Při písemné práci má žák možnost využít překladový slovník. |
Ústní zkouška: |
Ústní zkouška se uskuteční formou řízeného rozhovoru s využitím pracovního listu obsahujícího více zadání k danému tématu. Příprava na zkoušku je 20 minut, zkouška trvá maximálně 15 minut. |
FRANCOUZSKÝ JAZYK - SEZNAM MATURITNÍCH TÉMAT
- Ma famille (image de la famille contemporaine, enfants, loisirs, famille monoparentale)
- Santé, maladies (soins médicaux en France, Sécurité sociale)
- Problèmes des jeunes (relations en famille, mariage, engagement, drogues,)
- Achats et magasins (courses quotidiennes, avantages de grands magasins et des supermarchés x de petits commerçants)
- Ma journée de travail,ma profession, mon métier, description de mon emploi du temps)
- Cuisine française (spécialités, vins, fromages, comparaison avec la cuisine tchèque, nourriture moderne)
- Ma ville et la région de Zlín (endroits pittoresques)
- Système scolaire en France et en République tchèque, problèmes des lycéens et des étudiants
- Prague - capitale de la République tchèque et notre pays
- Protection de la nature, l`environnement, l`écologie
- Noël et d`autres fêtes (en France, en République tchèque, dans votre famille)
- Voyages, congé (vacances de mes rêves, enrichissement, connaissance des langues, moyens de transport)
- Médias (presse, télévision, radio, internet)
- Sports (le rôle du sport dans ma vie, disciplines sportives, Jeux Olympiques)
- Mes loisirs culturels et sportifs, mes dadas
- Régions de France, ma région préférée
- Littérature française (ma lecture préférée, mes auteurs adorés)
- Mode et vêtements, mes préférences, styles de vie
- Hexagone, richesses, savoir-vivre des Français (mode de vie des Français)
- Problèmes du logement (maison individuelle, appartement, grands ensembles, description de notre maison-logement)