Společenské vědy a ekonomie
V tomto předmětu se žáci a žákyně seznamují se základy vybraných společenskovědních oborů, které jsou důležité pro jejich orientaci v psychologických, sociálních, ekonomických, právních, politických, filozofických a etických otázkách. Základním cílem výuky je porozumět sobě i druhým, porozumět procesům a dějům ve společnosti v rámci stávající společenské reality.
V tomto předmětu se žáci a žákyně seznamují se základy vybraných společenskovědních oborů, které jsou důležité pro jejich orientaci v psychologických, sociálních, ekonomických, právních, politických, filozofických a etických otázkách. Základním cílem výuky je porozumět sobě i druhým, porozumět procesům a dějům ve společnosti v rámci stávající, dynamicky se měnící společenské reality.
Výuka společenských věd v 1. - 3. ročníku, 5Q - 7E probíhá ve 3 specializovaných multimediálních učebnách. Ve výuce je využívána odborná literatura, audiovizuální technika, AI, tablety, smartphony, tematický webový tisk a časopisy, odborné pořady ČT, ČR, odborné podcasty atd. Zdrojem informací pro vyučující, žáky a žákyně je rovněž multimediální knihovna společenských věd a studovna čítající přes 1800 titulů.
Předmět společenské vědy se vyučuje ve všech ročnících čtyřletého i osmiletého studia, kromě ročníků maturitních. Na nižším gymnáziu se vyučuje předmět Společenská výchova.
Své znalosti si mohou žáci a žákyně rozšířit ve společenskovědních volitelných předmětech. Volitelný předmět z Politologie a politické filozofie, volitelný předmět Psychologie a sociologie rozvíjí témata z oblasti psychologie, sociologie, religionistiky, politologie a politické filozofie.
Ve volitelném předmětu Stát a právo, si žáci a žákyně rozšiřují své znalosti z historie i současnosti státoprávní problematiky u nás i v zahraničí, zejména v Evropě. Volitelný předmět propojuje znalosti z práva, politologie, filozofie, dějepisu a zeměpisu.
Volitelný předmět Psychologie rozšiřuje a prohlubuje vybraná psychologická témata, včetně aplikovaných psychologických disciplín. Volitelné předměty z Politologie plus, Sociologie plus, Filozofie a současnost a Společenskovědní seminář doplňují a třídí celou šíři společenskovědní problematiky.
Nedílnou součástí výuky jsou tematické besedy, přednášky, semináře, workshopy, soutěže a exkurze zaměřené na současné problémy a na témata zajímající naše žáky a žákyně, studenty a studentky. V rámci volitelných předmětů z ekonomie žáci a žákyně navštěvují firmy, společnosti a organizace v našem regionu.
Žáci a žákyně se také účastní regionálních a celostátních soutěží a konferencí pořádaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, VŠ a nevládními organizacemi, které jsou zaměřeny na společenskovědní problematiku. Například se jedná o Studentskou odbornou činnost (SOČ), Pražský studentský summit, argumentační soutěž (simulovaný soud) Moot Court, soutěž Rozhoduj o Evropě, Europasecura. Učitelé společenských věd organizují kroužek Podnikatelské akademie s přípravou na soutěž Můj první milion. Podílíme se na projektu mezinárodního partnerství škol Global Classroom. V rámci semináře Stát a právo organizujeme ve spolupráci s našimi absolventy – advokáty simulovaná soudní řízení a soudních řízení se také účastníme.
Naši žáci a žákyně jsou zapojeni do dobrovolnické činnosti, kterou vykonáváme ve spolupráci s MMZ, s Dobrovolnickým centrem Adra o. p. s. ve Zlíně a s Centrem služeb a podpory ve Zlíně.
Vedeme naše žáky a žákyně k podnikání, k angažovanosti, participaci na společenskopolitickém dění, zdůrazňujeme nutnost spojení demokracie a fungující občanské společnosti. Snažíme se všechny naše žáky a žákyně motivovat a podnítit k osobnostnímu růstu a kultivaci vlastní osobnosti.
UČEBNÍ PLÁNY
Předmět Společenské vědy se vyučuje ve všech ročnících čtyřletého i osmiletého studia, kromě ročníků maturitních. Na nižším gymnáziu se vyučuje předmět Společenská výchova.
Společenská výchova
Osmileté studium – nižší gymnázium (79-41-K/81)
Ročník | Prima | Sekunda | Tercie | Kvarta |
Počet hodin | 2 | 1 | 2 | 1 |
Výuka společenské výchovy umožňuje žákům a žákyním pochopit a osvojit si problematiku člověka v měnící se společnosti, zaměřit se na člověka jako neopakovatelného jedince, proniknout do problematiky hospodářské a státoprávní, v oblasti regionální a mezinárodní.
Žáci a žákyně si mají osvojit dovednosti a aktivity, které jim umožní získávat z různých zdrojů informace z oblastí sociálních, psychologických, ekonomických a státoprávních, pomocí kterých se dokážou orientovat ve složité společenské realitě a využívat je pro utváření vlastních názorů a postojů, které mají být schopni na dané úrovni obhájit.
Společenské vědy
Osmileté studium – vyšší gymnázium (79-41-K/81) a čtyřleté studium (79-41-K/41)
Ročník |
Kvinta 1. ročník |
Sexta 2. ročník |
Septima 3. ročník |
Oktáva 4. ročník |
Počet hodin | 2 | 3 | 2 | - |
Předmět společenské vědy, u žáků a žákyň, využívá vědomosti a dovednosti získané v základním vzdělávání a na nižším stupni osmiletého vzdělávání.
Vyučovací předmět společenské vědy umožňuje žákům a žákyním pochopit problematiku subjektu v měnící se společnosti, zaměřit se na jeho neopakovatelnost, pochopit principy fungování ekonomických a státoprávních systémů, včetně problematiky mezinárodních vztahů a globalizace, doplněné o dimenzi filozofickou, etickou a religionistickou.
Žáci a žákyně si mají osvojit dovednosti a aktivity, které jim umožní získávat z různých zdrojů informace z oblastí sociálních a psychologických, pomocí kterých se dokáží orientovat ve složité společenské realitě a využívat je pro utváření vlastních názorů a postojů, které mají být schopni na dané úrovni obhájit.
Volitelné předměty
Své znalosti si mohou žáci a žákyně rozšířit ve společenskovědních volitelných předmětech.
-
- Psychologie a sociologie
- Politologie a politická filozifie
- Ekonomie
- Stát a právo
- Kapitoly z ekonomie
- Kapitoly z účetnictví
- Podniková ekonomika
- Psychologie
- Politorogie plus
- Fylozofie a současnost
- Sociologie plus
- Společensko vědní seminář
Maturitní zkouška
Maturitní požadavky vychází ze současných platných pedagogických dokumentů pro gymnaziální vzdělávání a studijního profilu předmětu Společenské vědy na našem gymnáziu (ŠVP „Jednoduchá cesta nikam nevede.“)
Obecným cílem maturitní zkoušky ze společenských věd je prověřit, jak žáci a žákyně pronikli do společenskovědních témat, která jsou zahrnuta v obsahu učiva společenských věd uvedeného ve standardech vzdělávání pro gymnázia (RVP G), a jak jsou schopni své znalosti, vědomosti a dovednosti uplatnit při řešení společenskovědní problematiky.
Hlavním cílem maturitní zkoušky je ověřit, jak jsou žáci a žákyně připraveni na život v dnešní společnosti z hlediska sociálního, politického, hospodářského a právního. Prověřuje, jak žáci a žákyně dovedou vnímat sociální procesy ve svém životě a aspekty mezilidských vztahů a především jak umí zužitkovat získané znalosti a dovednosti při řešení konkrétních situací. Žákům a žákyním je didaktickým testem předkládán průřez vybranými společenskými vědami, jako je politologie, právo, mezinárodní vztahy, ekonomie, sociologie, psychologie, filozofie, etika a religionistika.
Forma: |
Písemná zkouška (60 minut) |
Poznámka: |
Zkouška se koná formou didaktického testu (cca 50 úloh), který obsahuje tyto typy úloh:
Typy uzavřených úloh mohou být:
Tématické okruhy pro písemnou maturitní zkoušku ze společenských věd |
Anotace volitelných předmětů
Psychologie a sociologie
Volitelný předmět navazuje na učivo, které studenti a studentky probírají v 1. ročníku a kvintě. Základy psychologie: Člověk jako jedinec a základy sociologie: Člověk ve společnosti.
Obsah učiva předmětu tvoří dějiny psychologie, dějiny sociologie a seznámení s osobnostmi, které svými myšlenkami výrazně zasáhly do kánonu obou věd.
Studenti a studentky si prohloubí znalosti z obecné psychologie, psychologie osobnosti a z psychologie učení. Navíc je zde zařazena problematika psychologie umění a genderová studia. Témata z dějin sociologie, sociologie rodiny, sociologie práce, životního stylu, sociologie generace, sociologie etnik a sociologie komunikace a médií jsou doplněna hodinami religionistiky.
Volitelný předmět je určen žákům a žákyním se zájmem o studium psychologie, speciální psychologie, sociální psychologie, pedagogiky, sociální práce, sociologie, religionistiky apod.
Ročník |
Kvinta 1. ročník |
Sexta 2. ročník |
Septima 3. ročník |
Oktáva 4. ročník |
Počet hodin | 0 | 0 | 2 | 4 |
Výuku volitelného předmětu doplňují:
besedy s odborníky, doplňující probíraná témata o poznatky z praxe, tematické exkurze rozšiřující informace získané ve škole, psaní seminárních prací na témata probíraná ve škole, nebo s probíranými tématy související, sociologické výzkumy, které žáci a žákyně zpracovávají na libovolně zvolený problém (téma) a při kterých využívají kvalitativní a kvantitativní sociologické metody a účastní se soutěží všech stupňů. (viz. charakteristika předmětu)
Politologie a politická filozofie
Vyučovací volitelný předmět prohlubuje a doplňuje poznatky z předmětu společenské vědy, který je realizován ve 2. a 3. ročníku čtyřletého gymnázia, v sextě a septimě osmiletého gymnázia a v dějepise. Předmět umožní žákům a žákyním s hlubším zájmem o společenskovědní problematiku lépe porozumět vývoji evropského filozofického a politického myšlení. Zároveň je naučí číst současnou politiku domácí, evropskou i světovou. Na podkladu myšlenek světových velikánů se naučí analyzovat a chápat mnohé společenské situace a problémy. Žáci a žákyně se naučí pracovat s primární i sekundární odbornou literaturou. Nedílnou součástí tohoto předmětu je pravidelné vypracování seminárních prací a jejich obhajoba.
Předmět je určen především žákům a žákyním, kteří mají zájem věnovat se v dalším studiu filozofii, politologii, právu, oborům jako např. diplomacie, mezinárodní studia či bezpečnostní studia, popř. dalším společenskovědním disciplínám včetně ekonomie.
Ročník |
Kvinta 1. ročník |
Sexta 2. ročník |
Septima 3. ročník |
Oktáva 4. ročník |
Počet hodin | 0 | 0 | 2 | 4 |
Výuku volitelného předmětu doplňují:
účast na společenskopolitických akcích, např. Zlínské jaro, zveme si na školu experty na probíranou problematiku, zástupce nejrůznějších nadací a spolků, organizujeme exkurze, besedy a přednášky. Žáci a žákyně se účastní tematických soutěží (viz. charakteristika předmětu), díky společnosti JSNS (Jeden svět na školách) probíhají na naší škole pravidelné studentské volby na všech úrovních politického systému ČR.
Ekonomie
Vyučovací volitelný předmět ekonomie rozvíjí schopnost ekonomicky myslet a je základem odborného vzdělání. Učí žáky a žákyně uplatňovat ekonomickou efektivitu při osobních i profesních činnostech, jednat hospodárně a v souladu s etikou podnikání. Žáci a žákyně získávají vědomosti o podnikání, podnikových činnostech, marketingu, managementu, národním hospodářství, finančních trzích, fungování tržní ekonomiky a o účetnictví.
Žáci a žákyně si osvojují základní ekonomické dovednosti, které pak využívají v praxi. Rovněž se učí využívat různé zdroje informací, účastní se besed, přednášek a exkurzí do mnoha firem v našem regionu. Výuka probíhá v odborných učebnách vybavených audiovizuální technikou, počítači s přístupem na internet a dataprojektory.
Ročník |
Kvinta 1. ročník |
Sexta 2. ročník |
Septima 3. ročník |
Oktáva 4. ročník |
Počet hodin | 0 | 0 | 2 |
4 |
Stát a právo
Vyučovací volitelný předmět stát a právo prohlubuje a doplňuje poznatky z předmětu společenské vědy, který je realizován v prvním až třetím ročníku čtyřletého gymnázia, v kvintě až septimě osmiletého gymnázia a z předmětu dějepis.
Předmět stát a právo umožňuje žákům a žákyním s hlubším zájmem o společensko-vědní problematiku lépe porozumět vývoji evropského státoprávního myšlení, problematice práva u nás i v zahraničí, včetně analýzy právního řádu ČR. Žáci a žákyně se seznamují se státoprávní problematikou nejen v ČR, ale ve všech zemí EU, popř. státoprávní problematikou světových velmocí. Naučí se pracovat s primární i sekundární odbornou literaturou, často cizojazyčnou. Nedílnou součástí tohoto předmětu je pravidelné vypracování seminárních prací a jejich obhajoba. V těchto seminárních pracích žáci a žákyně komparují politicko-právní systém ČR s politicko-právním systémem vybraných zemí světa.
Předmět stát a právo je určen především žákům a žákyním, kteří mají zájem věnovat se v dalším studiu právu – ve všech právnických profesích, studiu politologie, oborům jako mezinárodní vztahy, diplomacie, popř. dalším společenskovědním disciplínám včetně ekonomie.
Ročník |
Kvinta 1. ročník |
Sexta 2. ročník |
Septima 3. ročník |
Oktáva 4. ročník |
Počet hodin | 0 | 0 | 0 | 4 |
Výuka je podle možností doplňována exkurzemi, besedami s odborníky z jednotlivých právnických oblastí, účastí na soudních řízeních na Okresním a Krajském soudu ve Zlíně, účastí na projektech a tematickými soutěžemi. (viz. charakteristika předmětu)
Kapitoly z ekonomie
Vyučovací předmět kapitoly z ekonomie rozvíjí schopnost ekonomicky myslet a je základem odborného vzdělání. Učí žáky uplatňovat ekonomickou efektivnost při podnikových činnostech, jednat hospodárně a v souladu s etikou podnikání. Žáci získají vědomosti o podnikání, podnikových činnostech, marketingu, managementu, národním hospodářství, finančních trzích a fungování tržní ekonomiky a o účetnictví. Žáci si osvojují základní ekonomické dovednosti, které mohou využívat ve svém životě a ve své budoucí profesi. Z tohoto semináře, pokud si jej zvolíte samostatně (bez dvouletého EK 12), nemůžete maturovat.
Ročník |
Kvinta 1. ročník |
Sexta 2. ročník |
Septima 3. ročník |
Oktáva 4. ročník |
Počet hodin | 0 | 0 | 0 | 4 |
Kapitoly z účetnictví
Volitelný předmět je určen pro žákyně a žáky, kteří se chtějí seznámit s podnikovou praxí a základy účetnictví včetně daňové evidence platné v daném roce. Je vhodný zejména pro ty, kteří uvažují o studiu na VŠ ekonomického typu a nenavštěvují dvouletý ekonomický seminář. Praktická dovednost v oblasti účetnictví a daní může být i výhodou při brigádnické činnosti. Z tohoto semináře, pokud si jej zvolíte samostatně (bez dvouletého EK 12), nemůžete maturovat.
Ročník |
Kvinta 1. ročník |
Sexta 2. ročník |
Septima 3. ročník |
Oktáva 4. ročník |
Počet hodin | 0 | 0 | 0 | 2 |
Podniková ekonomika
Vyučovací předmět Podniková ekonomika rozvíjí schopnost ekonomicky myslet. Učí žáky uplatňovat ekonomickou efektivnost při podnikových činnostech, jednat hospodárně a v souladu s etikou podnikání. Žáci získají vědomosti o podnikání, podnikových činnostech, marketingu, managementu, finančních trzích a fungování v tržní ekonomice. Rovněž se učí využívat různé zdroje informací. Z tohoto semináře, pokud si jej zvolíte samostatně (bez dvouletého EK 12), nemůžete maturovat.
Ročník |
Kvinta 1. ročník |
Sexta 2. ročník |
Septima 3. ročník |
Oktáva 4. ročník |
Počet hodin | 0 | 0 | 0 | 2 |
Psychologie
Volitelný předmět určený nejen budoucím studentům a studentkám VŠ oborů psychologie, medicíny, speciální pedagogiky ale všem, kteří si uvědomují nutnost znalosti fungování lidské psychiky v každodenním životě a v každé profesi. Předmět nabízí pochopení zákonitostí lidského chování a lidského prožívání v jednotlivých obdobích lidského života.
Předmět nabízí problematiku duševní hygieny, wellbeingu a duševního zdraví obecně. Obsahem předmětu jsou informace z mnoha základních psychologických disciplín, např. sociální a vývojové psychologie, psychopatologie a celé řady oborů aplikované psychologie, v návaznosti na jednotlivé profese.
Ročník |
Kvinta 1. ročník |
Sexta 2. ročník |
Septima 3. ročník |
Oktáva 4. ročník |
Počet hodin | 0 | 0 | 0 | 2 |
Výuku VP doplňují:
besedy s psychology a psychoterapeuty, které doplňují probíraná témata o poznatky z praxe i tematické exkurze do mnoha organizací a nadací, které rozšiřující informace získané ve škole. Volitelný předmět dává prostor tématům, která žáka a žákyně zajímají. Tématům, která souvisejí s civilizačním pokrokem a rozvojem AI. Dále je výuka doplněna zpracováním seminárních prací na témata probíraná ve škole, nebo s probíranými tématy související, nebo témata, o která se studenti a studentky zajímají či témata, kterým se chtějí v budoucnosti věnovat. Výuka je rozšířena o soutěže nejrůznějších stupňů. (viz. charakteristika předmětu)
Politologie plus
Vyučovací předmět Politologie plus prohlubuje a doplňuje poznatky z předmětu společenské vědy, který je realizován v prvním až třetím ročníku čtyřletého gymnázia, v kvintě až septimě osmiletého gymnázia a z předmětu dějepis.
Volitelný předmět je určený pro žáky a žákyně, kteří budou maturovat ze společenských věd a pokračovat ve studiu humanitních věd. Obsahově tedy doplňuje dvouletý volitelný předmět z psychologie a sociologie a pomáhá studentům a studentkám v přípravě k maturitní zkoušce a k přijímacím zkouškám na VŠ. Předmět nabízí základy politologické vědy, problematiku občanství a evropanství. Volitelný předmět rozvíjí aktivní občanství v 21. století. Nabízí informace o politickém systému ČR, Ústavě ČR, jednotlivých hlavách ústavy a základech fungování EU.
Ročník |
Kvinta 1. ročník |
Sexta 2. ročník |
Septima 3. ročník |
Oktáva 4. ročník |
Počet hodin | 0 | 0 | 0 | 2 |
Fylozofie a současnost
Vyučovací předmět Filozofie a současnost prohlubuje a doplňuje poznatky z předmětu společenské vědy, který je realizován ve třetím ročníku čtyřletého gymnázia a septimách osmiletého gymnázia
Volitelný předmět určený nejen pro žáky a žákyně se zájmem o předmět společenské vědy, ale pro všechny, které zajímá historie a proces vývoje lidského přemýšlení a uvažování. Předmět je určen všem, kteří rádi přemýšlí nad problémy dnešního světa. V tomto volitelném předmětu se učíme problémy analyzovat a vyvozovat závěry pro život mladého člověka v 21. století. Volitelný předmět představí dějiny lidského myšlení jako zdroj pochopení dnešního světa a předloží přehled současných myšlenkových směrů a analýzu globálních problémů současného světa. Volitelný předmět doplňuje obsah všech oborů společenských věd, potřebných nejen k maturitní zkoušce, ale také k přijímacím zkouškám na vysokou školu. Předmět připravuje žáky a žákyně zvládnout náročnou a komplikovanou každodennost v dnešním světě.
Ročník |
Kvinta 1. ročník |
Sexta 2. ročník |
Septima 3. ročník |
Oktáva 4. ročník |
Počet hodin | 0 | 0 | 0 | 2 |
Výuka je podle možností doplňována návštěvami organizací, besedami s odborníky a experty, účastí na projektech a tematickými soutěžemi, které vypisují instituce, organizace a redakce nejrůznějších periodik.
Sociologie plus
Volitelný předmět Sociologie plus navazuje na učivo sociologie ve vyučovacích hodinách. Komu je tento VP určen? Všem zájemcům a zájemkyním o studium sociologie, politologie, mezinárodních vztahů, případně sociálně zaměřených oborů. Ve VP se probírají dějiny sociologické vědy, ale především se orientujeme na současnou českou a světovou sociologii. Probíráme aplikovanou sociologii a vedeme žáky a žákyně k využívání sociologických poznatků v každodenním životě a k interdisciplinárnímu přístupu pochopení logiky vývoje a fungování lidské společnosti. Cílíme na pochopení procesů, jevů a vztahů, které se ve společnosti odehrávají, a které ovlivňují celospolečenský vývoj. Pozornost také věnujeme problematice vědeckého výzkumu v humanitních oborech. Vedeme žáky a žákyně k sebereflexi a k rozvoji kritického myšlení. VP zároveň pomůže zájemcům a zájemkyním v přípravě k maturitní zkoušce a v přípravě k přijímacím zkouškám na VŠ.
Ročník |
Kvinta 1. ročník |
Sexta 2. ročník |
Septima 3. ročník |
Oktáva 4. ročník |
Počet hodin | 0 | 0 | 0 | 2 |
Společensko vědní seminář
Je 2 hodinový seminář pro žáky a žákyně čtvrtých ročníků a oktáv. Tento volitelný předmět nepřipravuje členy a členky k maturitní zkoušce a není určen pro ty, kteří chtějí maturovat ze SV.
Je určen zájemcům a zájemkyním o veřejný prostor. Těm, kteří se chtějí orientovat ve společenském a politickém dění na základě znalostí fungování politického systému ČR a znalosti Ústavy ČR.
Zároveň seminář nabídne pohled do společenských procesů, dějů, příčin a možných dopadů nejrůznějších událostí na život v naší společnosti.
Posledním tématem tohoto semináře je člověk, jeho chování, prožívání, přemýšlení, životní cesta, nacházení radosti v sobě a kolem sebe.
Volitelný předmět tedy nabízí vědomosti z politologie, sociologie a psychologie. Seminář cílí na žáky a žákyně se zájmem o studium technických a uměleckých oborů. Žijeme ve velmi složité a „tekuté“ době, která vyžaduje, minimálně od absolventů a absolventek gymnázií, lidi se všeobecným přehledem, s analytickým a kritickým myšlením ve velmi širokých souvislostech…
Ročník |
Kvinta 1. ročník |
Sexta 2. ročník |
Septima 3. ročník |
Oktáva 4. ročník |
Počet hodin | 0 | 0 | 0 | 2 |