Blíže se s ní seznámí na prezentaci knihy studenti třetích a čtvrtých ročníků gymnázia Zlín – Lesní čtvrť v pondělí 9. prosince od 10 hodin v posluchárně 1112. Knížka obsahuje třicet pozoruhodných životních příběhů lidí postižených totalitou ze šestnácti evropských zemí, doplněných fotografiemi, faksimilemi dokumentů, historickými úvody či mapkami. Na její přípravě se podílela dvacítka institucí a organizací z patnácti evropských zemí. Obsahuje příspěvky 23 veřejnoprávních a nevládních institucí, organizací, muzeí a památníků zabývajících se totalitní minulostí Evropy, sdružených v Platformě evropské paměti a svědomí. Předmluvu napsal francouzský historik Stéphane Courtois, autor Černé knihy komunismu. Čítanku doprovází soubor krátkých dokumentárních filmů o obětech totalit, které jsou ke stažení na linku uvedeném v knize.
5. 12. 2013 - Mgr. Jana Pešatová
Čítanka pro starší středoškoláky kdekoliv v Evropě
Knihu, kterou přítomní studenti dostanou darem, přijedou představit vzácní hosté - dr. Neela Winkelmannová, výkonná ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí z Prahy a herečka Národního divadla Brno Tereza Groszmannová, která přečte některé z příběhů.
Studenti nejprve zhlédnou krátké filmy proti totalitě z produkce organizace Post bellum. Se svým životním příběhem poté seznámí studenty i učitele dějepisu bývalý politický vězeň a člen Konfederace politických vězňů pan Oldřich Dřevojánek, který se pokusil počátkem 50. let utéci za hranice a byl při tom chycen, poté zatčen a vězněn v komunistických lágrech.