15. 4. 2014
- Jan Svačina 7EA
Studentská debata o Krymu
Dne 28. 3. proběhla studentská debata o vývoji situace na Krymu s názvem: Ukrajina v Rusku, nebo v Evropě?
Debata se skládala z panelu přednášek a následné otevřené debaty se studenty a částí profesorského sboru, který zrovna neslavil svůj svátek (Den učitelů).
Studenti dějepisného semináře (Karel Havlíček a Jakub Mikel) seznámili na začátku konference posluchače s historickým vývojem Ukrajiny od doby prvních státních celků až po moderní historii. Ukázali provázanost a jasnou spjatost Ukrajiny s historií nynější Ruské federace.
Po představení historických souvislostí navázali se svým panelem přednášek studenti geografického semináře (Štěpán Helmer, Adam Čižmař, Martin Veselský), kteří provedli analýzu současné situace a ukázali, jak se Ukrajina vydává na cestu plného členství v EU i navzdory nespokojenému bručení ruského medvěda. Kvalitně popsali demografické složení obyvatelstva, nezaujatou optikou odborníka kriticky zhodnotili nedávné události na Majdanu a nastínili možné spory na ose Rusko – Ukrajina – EU.
Konferenci zakončili členové Debatního klubu (Matěj Czinege, Jiří Zuzaník a Jan Svačina), kteří dostali za úkol provést predikci budoucího vývoje a vybalancovat tenkou hranici mezi konspirační teorií a krutou realitou, která je zamlžená v nepřeberném množství informací. Představili Rusko a EU jako stálé rivaly, kteří budou soupeřit o převahu pomocí uplatnění sfér vlivu na neutrální státy v regionu východní Evropy. Do debaty se postupně nechali zatáhnout nejen posluchači z řad studentů a profesorů, ale postupně i všichni přednášející. Spory se týkaly především výhod a nevýhod vztahu, ve kterém by se Ukrajina ocitla jako člen EU, samostatný stát, nebo další kolonie Ruska. Posluchači i přednášející se nakonec shodli, že přijetí Ukrajiny do EU by přineslo velké množství nevýhod pro členské státy, ale zároveň nebylo snadné dokázat, že Ukrajina si udrží samostatnost alespoň několik let.
Debata byla vedena na solidní úrovni a prokázala, že nechceme stát stranou současného dění ve světě. Děkujeme všem, kteří si našli čas se společně kriticky zamyslet nad současnými událostmi, které se nás ostře týkají.