18. 12. 2018 - Johana Geržová z 2.D

"Lidi to tak nenechaj"

Ve čtvrtek 13. 12. 2018 čekalo žáky naší třídy 2.D netradiční vyučování. Paní Barbora a Věra z organizace Post Bellum pro nás připravily workshop s názvem „Lidi to tak nenechaj.“


Prostřednictvím několika zábavných her jsme se vnořili do období po druhé světové válce, kdy se v naší zemi začali dostávat k moci komunisté. Seznámili jsme se s postavou pana Jiřího, jenž byl 23letý muž žijící v poválečném období. Následovala hra, ve které nám byly předčítány události z tohoto období. Stáli jsme v kruhu a podle toho, jaké v nás vyvolávaly pocity, se náš kruh zužoval nebo rozšiřoval, pokud to byly události dobré nebo naopak omezující občanskou svobodu. Následovala práce ve skupinách. Podle několika osobních věcí jsme měli odhadnout, jaký byl Jiřího charakter, co prožíval, jaké měl názory. Poté jsme se pokusili napsat dopis, v němž naše hlavní postava projevuje obavy o budoucí vývoj našeho státu. Snažili jsme se také o dramatizaci některých událostí z Jiřího deníku. Ke konci workshopu jsme se dozvěděli, že Jiří Navrátil byl skutečnou žijící postavou a aktivně se účastnil protestů proti komunismu. Dokonce jsme si poslechli autentickou nahrávku, kde popisoval nezdařený pokus o převrat, kterého se zúčastnil. Bohužel, osobní setkání s Jiřím již není možné. Tento muž, který byl za boj proti komunistické diktatuře dokonce odsouzen do vězení, zemřel minulý rok.

Na závěr jsme se vzájemně podělili o své názory na život v totalitním režimu a pocity, které v nás příběh Jiřího vyvolal. Zbývalo jen poděkovat potleskem paní Věře a Barboře za jejich snahu a ochotu s námi toto téma probrat.

Jakákoli forma totality je, dle mého názoru, velmi důležité a vážné téma, o kterém by se mělo stále hodně mluvit. Je třeba si připomínat chyby minulosti, poučit se z nich a po vzoru pana Jiřího aktivně bránit náš stát před jejich opakováním.

Workshop zorganizoval pan profesor Flieger, kterému také patří dík.