2. 4. 2023 - Anežka Slaměnová a Alexandra Šťastná, 8OA

Divadlo, které rozbíjí stereotypy

21. březen není jen nositelem jara. Tento den celosvětově patří také lidem s Downovým syndromem. Ač se jedná o nejobvyklejší vrozenou chromozomální anomálii, víme o ní zatím jen málo. Proto jsme rádi, že do naší školy zavítaly dvě dámy, které našly své poslání v kreativní práci s postiženými a o svá zajímavá poznání se s námi podělily.


Díky bývalé studentce GYMZL Lence Galatíkové a její spolužačce Barboře Suchopárkové z brněnské MUNIzažil jednoletý maturantský seminář psychologie vedený panem učitelem Fliegerem působivou osvětovou přednášku. V rámci ní byl studentům představen program BE IN! (clusive) věnující se teatroterapii lidí s Downovým syndromem i jinými postiženími. Zaštiťuje ho nevládní „neziskovka“ rytmus.org, jež pomáhá se začleňováním soběstačných lidí s postižením do běžného života.

Před časem si v této organizaci položili otázku: „Dokázali by hendikepovaní lidé hrát kvalitní divadlo?“ Odpověď na ni se rozhodla aktivně najít hned tři divadla – brněnské Aldente, varšavské Teatr 21 a winchesterské Blue Apple Theatre. Tým 7 výzkumníků z řad studentů, psycholog a učitel začali sledovat činnost divadel i reakce diváků. Výsledek je ohromující, herci si svými výkony přirozeně a přesvědčivě získávají srdce diváků, a dokonce sbírají cenné vavříny. Například inscenace A Revolution Which Never Was There od Teatr 21 získala hned několik prestižních ocenění.

Součástí přednášky byl i snímek Rewolucja 21, který pojednával právě o procesu tvoření výše zmíněného divadla, s následnou diskuzí. Jistě nebudu daleko od pravdy, když si dovolím tvrdit, že všichni studenti dostali pořádný námět k přemýšlení o lidských limitech. Vidět, co dokážou hendikepovaní, když se s nimi správně pracuje, bylo velmi obohacující.