Ve dnech od 12. do 17. září se uskutečnil poznávací zájezd do Švýcarska, kde žáci fyzikálního semináře mohli obohatit své znalosti nejen v částicové fyzice, ale i poznat krásy významných Švýcarských měst a pohádkové krajiny. Hlavním cílem naší exkurze bylo mezinárodní výzkumné centrum v CERNu na hranicích Francie a Švýcarska.
22. 9. 2023 - Ludmila Heraltová, 7EA
Fyzikální exkurze CERN + TECHNORAMA
Po celonoční jízdě přes Spolkovou republiku Německo jsme dorazili do naší první destinace, a tou bylo malebné středověké městečko Gruyères proslulé svou neobyčejnou krásou a odrůdou stejnojmenného sýra, který se v této oblasti vyrábí. To nás zavedlo i do místní sýrárny, kde jsme mohli pozorovat zrání sýra a techniku, která se při výrobě používá. Následovala exkurze do výrobny čokolády zn. Cailler. Historie čokolády nás přivedla i k samotné ochutnávce. V odpoledních hodinách jsme poznávali lázeňské město Montreaux na břehu Ženevského jezera. S Alpami v zádech jsme si prohlédli sochu Freddieho Mercuryho a Chateau de Chillon a poté jsme den zakončili v Olympijském muzeu v Lausanne.
Další den jsme měli na programu odbornou exkurzi v CERNu, která nám byla umožněna díky angažovanosti ČR v této výzkumné organizaci. Byli jsme obeznámeni s některými vedlejšími projekty, které se v CERNu konají. Hlavním bodem našeho zájezdu byl největší urychlovač částic na světě(LHC), ve kterém oblaky protonů dosahují 99,9999991% rychlosti světla. Bylo nám umožněno nahlédnout do budov výzkumu, potěžkat si elektromagnet z urychlovače vyřazeného z provozu a s přednesem od místních výzkumných pracovníků vlastně pochopit cíl celého projektu. V urychlovači byl v roce 2012 na základě dat oznámen objev nové částice (Higgs boson), který potvrdil teorii o její existenci z roku 1964 fyzika Pettera Higgse. Bylo nám také sděleno, že nynější největší okruh (27 km) v budoucnu předčí urychlovací okruh o délce 100 km. Někteří naši studenti měli možnost vyslechnout si přednášku o vzniku vesmíru od kosmologa Thomase Hertoga. V odpoledních hodinách jsme navštívili historickou část Ženevy a zhlédli velkolepou fontánu, která dosahuje až do výšky 140ti metů.
Čtvrtý den jsme zavítali do hlavního města Švýcarska Bernu, prohlédli jsme si výběh s medvědy, jakožto symboly města, a pokračovali do historické části přes řeku Aaru, kde jsme obdivovali světoznámé kašny, hodinovou věž, gotickou katedrálu Münster, městské divadlo a sídlo kolektivní vlády Švýcarska. Poté následovalo objevování horských masivů centrálního Švýcarska. Navštívili jsme vodopád Staubbachfall poblíž městečka Lauterbrunnen a dále pokračovali do horského města Grindelwald.
Pátý den jsme zavítali do Curychu, na břehu řeky Limmat nás přivítal románský kostel Grossmünster a malé náměstí s balkonem, ze kterého Winston Churchill poprvé nastínil ideu o vzniku tzv. Spojených států evropských. Následoval kostel sv. Petra s největším ciferníkem v Evropě a budova Hlavního nádraží. Nedostatek času nás přinutil k jízdě dál do Winterthuru, a to přímo do zdejšího vědeckého parku TECHNORAMA, kde jsme si vyzkoušeli naše znalosti přírodních věd na vlastí kůži. Po přejezdu hranic s Německem jsme ještě navštívili Kostnici a Husův dům a poté nás trajekt převezl přes Bodamské jezero, a tím ukončil náš nezapomenutelný zájezd.
Velké díky patří našim profesorům za realizaci zájezdu a panu Hambálkovi za velmi obohacující doprovodný komentář.