10. 5. 2024 - Mgr. Miroslav Flieger

Projektový den dějepisu – Naše EU – Cesta do Evropy

V pátek 19. dubna 2024 se uskutečnil projektový den, jehož cílem je přiblížit studentkám a studentům historii EU a její instituce. Součástí programu byla beseda s bývalým euro komisařem PhDr. Vladimírem Špidlou.


Níže jsou postřehy některých účastníků akce, která probíhala celý den, avšak dominantním zážitkem byla zjevně beseda.

 

V pátek 19. dubna se na našem gymnáziu uskutečnila beseda s významným českým politikem panem doktorem Vladimírem Špidlou. Tento bývalý premiér z let 2002–2007, někdejší předseda České strany sociálně demokratické a následně evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti nás navštívil, aby mimo jiné rozšířil povědomí o chodu Evropské unie a její vliv na nás. Díky svému vlastnímu působení v této mezinárodní organizaci nás seznámil s náplní práce eurokomisaře, evropských kabinetů a dalších orgánů. Dozvěděli jsme se také o počátcích unie a o jejím vlivu na Českou republiku. Pan doktor se nám svěřil, na kterých legislativních procesech se podílel a co bylo po něj největším oříškem v jeho kariéře. V neposlední řadě nám sdělil dojmy a zkušenosti ze svého předsednictví v České vládě. Tato beseda se konala v rámci projektu Naše EU – cesta „domů“ do Evropy a my jsme moc rádi, že jsme se díky naší škole zúčastnili této naučné a zajímavé události. 

Julie Vajdáková, 7EB

 

Pan Špidla vysvětlil strukturu a také některé rozhodovací procesy Evropské unie. Také jsme se dozvěděli informace o předchůdci Evropského společenství a také poválečné znovubudování politiky. Pan Špidla také zdůraznil strategické postavení sídla EU v Bruselu, které je centrem důležitých jednání a rozhodnutí. Přednáška působila velice příjemně a interaktivně, což umožnilo mnohým studentům klást otázky a získat další informace o této situaci.

David Plšek, 3.A

 

Pan Špidla začal přednáškou o jedné z nejvýznamnějších evropských osobostí a to o Jeanu Monnetovi. Vysvětlil, jak právě Jean Monnet jako malý velkoobchodník s koňakem přispěl k prvním krůčkům vzájemné spolupráce mezi evropskými státy. Spolupráce, kterou dnes nazýváme Evropskou Unií. Dotkl se tématu chodu Evropské Unie, práce Eurokomisaře nebo i Evropského parlamentu. Téma Evropského parlamentu bylo z mého pohledu úplně to nejdůležitější, apoň pro nás třeťáky, jelikož většinu z nás čekají v červnu naše první volby a to právě do Evropského parlamentu. Následovala debata, ve které nechyběly dotazy na kariéru pana Špidly, směřování Evropské Unie nebo spolupráce Evropské Unie s OSN. Tímto bych chtěla poděkovat panu Vladimíru Špidlovi, že nás poctil svou návštěvou a škole, která tuto debatu umožnila a zprostředkovala. 

Veronika Urbancová, 3.C

 

 Dne 19.4.2024 studenti a studentky 3. ročníků a septim absolvovali přednášku bývalého předsedy vlády České republiky a eurokomisaře PhDr. Vladimíra Špidly. Celá přednáška byla o budování společenství evropských států a cestě k dnešní EU.  Na začátku přednášky nám pan Špidla zajímavě přiblížil historii Evropské unie, přesně předchůdce Evropského společenství, poválečné srovnání států, Jaltskou konferenci. Dozvěděli jsme se také, strategickou pointu sídla EU. Poté byl čas na otázky. Celková atmosféra přednášky byla velice příjemná. Pan Špidla nám skvěle a srozumitelně vysvětlil jak vznikla EU a ochotně zodpověděl veškeré naše otázky. Dozvěděli jsme se tak vše z úhlu pohledu člověka, který je expertem ve svém povolání. Děkujeme panu Vladimíru Špidlovi za návštěvu našeho gymnázia a ochotu podělit se o své myšlenky. 

Lenka Vaculíková, 3.A

 

První část besedy věnoval pan Špidla historii EU a důvodům její existence. Zaujaly mě jeho znalosti tématu, protože celý výstup vedl bez jakýchkoliv poznámek. Z této části jsem si především zapamatoval, že EU je hlavně politická a ne hospodářská organizace. Druhá část besedy se zaměřovala na otázky studentů ohledně Evropské unie. Jakožto bývalý evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti uměl pan Špidla vždy dané téma dobře okomentovat. Padaly otázky často na téma nových členských zemí, ale také např. o brexitu. Projev pana Špidly mi přišel velmi kultivovaný, neztrácel se v tématech a hovořil velmi plynule. Myslím, že všichni si z této besedy odnesli mnoho nových informací, případně byli obohaceni o názor politika na Evropskou unii. 

Jan Genzer, 3.D

 

Děkuji všem zúčastněným za dobré otázky v průběhu dvou besed, kolegům za pečlivou přípravu a průběh projektového dne a našemu absolventovi Radimu Botkovi za pomoc s přípravou besedy.

 Za PK D Mgr. Miroslav Flieger