Ve středu 2. 10 jsme se my, jakožto třída 5QB, vydali na prohlídku holešovské synagogy a nedalekého hřbitova, kde je pochován např. rabín Šach, jemuž je právě ona synagoga křesťansky řečeno "zasvěcena". Všechny nás překvapilo, jak obrovský význam má synagoga nejen pro Českou republiku, ale že ji mnozí řadí mezi světové unikáty. Je to proto, že až na lavice je v synagoze zachované vše tak jako kdysi.
10. 10. 2024 - Anežka Černíková, 5QB
Kvinta B v holešovské Šachově synagoze
Synagoga má tři části. A naše prohlídka začala kde jinde než v hlavním sále. Přímo uprostřed místnosti se nachází řečniště. To je obklopeno úzkými lavicemi, na kterých sedávali muži. Ženy byly ve druhém patře, a na kazatelnu se tak dívaly hezky shora. Na stěnách visí dřevěné desky s hebrejskými texty. To je zvláštní, neboť jak jsme se dozvěděli od pana průvodce, klasicky se modlitby a texty píší přímo na omítku. Nejzajímavějším předmětem tohoto patra je bez pochyby tóra. Ta má 52 částí, které se čtou každou šabatovou bohoslužbu. Pokud je zrovna nějaká speciální příležitost, čte se ještě z jiného svazku než z hlavní tóry. Teoreticky by mohli číst tóru všichni chlapci starší 13 let, protože od tehdy se považují muži za dospělé. V realitě však čte spíše jeden „profík, co už ví, jak to chodí”, a to proto, že každé slovo a písmeno v hebrejštině má jinou intonaci a jednoduše řečeno tam nejsou samohlásky.
V druhém patře jsou dvě místnosti – studovna a malinké muzeum. V nynějším muzeu dříve bydlela židovská rodina Bergmanova, která však bohužel z půlky zahynula v koncentračních táborech. V této části, „ženské galerii”, byly tedy pochopitelně ženy a dívky. No a ve studovně bývali chlapci studující již zmíněnou tóru a hebrejské texty, každopádně nyní jsou zde vystaveny rabínovy nejvzácnější knihy.
Hřbitov nás překvapil svou strukturou, kterou ale paradoxně skoro neměl, protože to tam vypadalo docela neorganizovaně. Byli jsme na něm jen krátce, ale i tak to bylo zajímavé. V budově hned vedle byl také nápis všech zemřelých a vzdávala se jim při speciálních příležitostech úcta. Největší vzácností a nejnavštěvovanější je hrob rabína Šacha, který je neustále obložen kamínky a papírky s přáními návštěvníků hřbitova. My děkujeme paní učitelce Černotíkové, že nás do Holešova vzala a mohli jsme si prohlédnout pravou židovskou synagogu.