Do letošního ročníku týmové soutěže Fyziklání 2025 naše gymnázium vyslalo tři týmy, které se ve velké mezinárodní konkurenci rozhodně neztratily. Soutěž probíhala v areálu EXPO v pražských Letňanech.
19. 2. 2025 - Mgr. Pavel Dlouhý, David Jaroš
Naši mladí fyzikové úspěšně reprezentovali na Fyziklání 2025
Fyziklání je největší evropská týmová soutěž v řešení fyzikálních úloh, kdy až pětičlenné týmy řeší po dobu tří hodin zajímavé fyzikální příklady. Letošního ročníku se zúčastnilo více než 250 týmů rozdělených do tří kategorií podle věku řešitelů, kterých bylo více než tisíc. Týmy byly nejen z České republiky a Slovenska, ale také z Polska, Rumunska, Itálie, Litvy a dokonce z Brazílie. O to větší radost můžeme mít z výsledků našich týmů, které nás zastoupily v každé z kategorií. A kdo nás vlastně reprezentoval a jakých výsledků týmy dosáhly?
Kategorie A: David Jaroš a Marek Valkovič (8OB), Petr Beneš, Šimon Čaloud a Petr Molek (4D) za tým „Dlouzí“ (nevím, kde na ten název přišli????) se ziskem 93 bodů obsadili 18. místo ze 65 týmů.
Kategorie B: Kateřina Matůšová, Markéta Pospíšilová, Josef Lisoněk a Michal Steiner (všichni 3D) pod názvem „GymzlFyz“ obsadili 68. místo z 90 týmů se ziskem 31 bodů.
Kategorie C: Matěj Vrzalík (6XB), Pavel Javora, Adam Batěk (5QA) a Tomáš Lapka (5QB) za tým „(J)elita národa“ obsadil při své premiéře skvělé 17. místo z 91 týmů s bodovým ziskem 73 bodů.
Všem děkujeme za předvedené výkony a přejeme, ať je fyzika i nadále baví.
A jak vnímali svou účast na Fyziklání sami soutěžící vám sdělí David Jaroš, jehož tým se soutěže zúčastnil již vloni:
„Motivace týmu složeného ze studentů maturitních ročníků, Davida Jaroše, Marka Valkoviče (8OB), Petra Molka, Petra Beneše a Šimona Čalouda (4D), nesoucího trefný název Dlouzí byla jasně daná – prohloubit úspěchy z minulých let. Pro dosažení stanoveného cíle byla ovšem nezbytná řádná přípravu a zdokonalení taktiku. To bylo možné jenom díky našemu učiteli a mentoru Pavlu Dlouhému, neboť bez hodin jeho fyzikálního semináře by se nám to nikdy nepovedlo.
Když po dlouhých měsících studia konečně nadešla chvíle, během níž jsme měli prokázat své fyzikální znalosti a schopnosti, neměli jsme o úspěchu sebemenší pochyby. Zásluhy bylo by možno připsat i důkladné přípravě v předvečer soutěže, kdy jsme s pomocí drobného občerstvení v místním podniku nastudovali řešení minuloročních úloh, určili silné stránky každého člena týmu a v neposlední řadě utužili kolektiv. To se projevilo býti zásadním, neboť jsme ukázkovou spoluprací nad fyzikálními problémy vylepšili svůj bodový zisk z 56 bodů minulý rok na letošních 96. Tolik stačilo na umístění na 18. příčce v kategorii A, resp. 42. místě z celkových 250 soutěžních týmu ze všech koutů světa. Troufli bychom si tedy říct, že náš cíl jsme splnili na výbornou.
Jsme rádi za příležitost se této mezinárodní soutěže zúčastnit a již nyní nadšeně vyhlížíme další příležitosti k poměření sil a znalostí z tohoto krásného oboru.“