Ve čtvrtek 27. března 2025 se žáci z výtvarných seminářů vydali do Prahy objevovat svět výtvarného umění v jeho historických i současných podobách.
3. 4. 2025 - Mgr. Matěj Komínek
Návštěva pražských galerií – Veletržní palác a Trafo Gallery
Ve čtvrtek 27. března 2025 se studenti seminářů Dějiny umění, Výtvarná tvorba a Počítačová grafika vydali do Prahy za poznáním i inspirací.
Dopolední část exkurze patřila návštěvě Veletržního paláce, kde si prohlédli stálou expozici 1796–1918: Umění dlouhého století. Výstava představuje bohatou kolekci děl českých i evropských umělců 19. století, mezi nimiž nechybí Antonín a Josef Mánesovi, Jaroslav Čermák, Václav Brožík, Mikoláš Aleš, Luděk Marold, Alfons Mucha, ale i významní evropští autoři jako Francisco Goya, Eugène Delacroix nebo Auguste Rodin. Expozice přibližuje vývoj moderního umění v kontextu společenských a kulturních proměn dlouhého 19. století.
Odpoledne studenti navštívili soukromou galerii Trafo Gallery v pražských Holešovicích, kde do konce března probíhala skupinová charitativní výstava 0 m² – Výstava pro naději. Ta představila tvorbu výrazných současných autorů a autorek, jako jsou Michael Rittstein, Martin Salajka, Karolína Netolická, Zbyněk Sedlecký, Adriana Sarnová, Daniel Balabán či ilustrátorka TOY_BOX. Společným tématem výstavy bylo hledání naděje ve světě plném nejistot, a to prostřednictvím různorodých výtvarných přístupů a osobních výpovědí. Část výdělku z prodaných děl poputuje na podporů můžu bez domova.
Exkurze nabídla studentům jedinečnou příležitost konfrontovat historické i současné umění, rozšířit své znalosti i pohled na roli výtvarné tvorby napříč dobou, jakož i nahlédnutí pod pokličku provozu v soukromé galerii.
Přikládáme též ohlasy od našich žákyň:
V úterý 25. 3. jsme se seminářem dějin umění vyrazili do Prahy. První jsme navštívili Veletržní palác, kde jsme měli prostor si prohlédnout několik expozic. Výstavu, kterou jsme všichni absolvovali společně, ukazovala umění od 18. do 20. století. Zbytek expozic jsme si už každý mohli projít podle vlastního zájmu. Já jsem navštívila ještě část První republiky. Oceňovala jsem, že jsem měla možnost zhlédnout obrazy a sochy, o kterých jsme se v hodinách semináře bavili. Celá sbírka mi přišla zajímavá a přínosná a ráda jsem se podívala na originály děl. Později odpoledne jsme se přesunuli do soukromé galerie s názvem Trafo Gallery. Ta mi přišla méně zajímavá, ale líbilo se mi to spojení, že peníze z obrazů půjdou na podporu azylového domu pro muže. Celkově výlet hodnotím pozitivně.
Simona Kučerová
Po skoro dvouhodinovém zpoždění vlaku jsme konečně stanuli před vchodem do Veletržního paláce v Praze. Tam nás paní průvodkyně ochotně provedla výstavou Umění dlouhého století, kde jsme měli možnost si prohlédnout díla jako Černé jezero od Jana Preislera, Mánesovu Josefinu či Amorfu od abstraktního malíře Františka Kupky. Právě poslední obraz mne překvapil svou velikostí, neboť jsem žila v domnění, že se jedná o formát mnohem menší. Po následné pauze na oběd jsme navštívili ještě výstavu s názvem 0 m², která byla organizovaná pro spolek Naděje. Zde jsme se setkali s díly současných českých umělců. Zaujala mne hlavně celková atmosféra výstavy, kterou hodnotím dokonce pozitivněji než své pocity z Veletržního paláce.
Valentýna Kusáková
S návštěvou Národní galerie jsem byla nadšená. Bylo skvělé vidět naživo díla, o kterých jsme se učili v dějinách umění ve škole. Propojení teorie s realitou mi pomohlo lépe porozumět detailům, technikám a atmosféře obrazů, které na fotografiích nevyniknou tak silně.
Adéla Pišová