Ve středu 16. dubna 2008 byla otevřena v areálu Gymnázia - Lesní čtvrti výstava z výzkumů PhDr. Karla Pavlištíka. Po životopisné výstavě o Františku Bartošovi a výstavě fotografií M. Zikmunda a J. Hanzelky je tak studentům ke shlédnutí...
17. 4. 2008 - Mgr. Pavel Simkovič
Výstava z etnografických výzkumů Dr. Pavlištíka
Ve středu 16. dubna 2008 byla otevřena v areálu Gymnázia - Lesní čtvrti výstava z výzkumů PhDr. Karla Pavlištíka. Po životopisné výstavě o Františku Bartošovi a výstavě fotografií M. Zikmunda a J. Hanzelky je tak studentům ke shlédnutí nabídnuta již třetí expozice z archivu Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Na devatenácti panelech se tentoktrát představují dokumentace z etnografických výzkumů z našeho regionu, které Dr. Pavlištík prováděl v 70. letech. Výstava nese název S tužkou a fotoaparátem a její autorkou je PhDr. Alena Prudká. Po slavnostní vernisáži, které se zúčastní všichni protagonisté, bude následovat beseda s našim předním etnografem a zlínským patriotem, kterým PhDr. Karel Pavlištíkem nesporně je. Ve spolupráci s MJVM plánuje škola i besedy s autory některých dalších připravovaných výstav. K této příležitosti otvírá škola stálou výstavní expozici.
Vyjádřili se:
PhDr. Ivan Plánka, ředitel MJVM ve Zlíně
Spolupráce se školami je významnou částí naší činnosti. Programy pro děti a mládež připravuje lektorské oddělení, kromě výstav pořádáme pravidelné konference, zaměřené k muzejní pedagogice. Muzeum může fungovat jako dobře vybavený kabinet.
RNDr. Jan Chudárek, ředitel gymnázia
Velmi jsme přivítali možnost pravidelných výstav z archívu krajského muzea. Na naší škole je shlédne asi tisíc studentů, dalšími diváky jsou rodiče a návštěvníci při pravidelných dnech otevřených dveří. Nově zrekonstruované prostory školy si takovou výzdobu zaslouží, kromě toho výstavy doplní výuku v mnoha předmětech. Čeho si zvláště vážíme, je přístup našich studentů: jsou k vystaveným věcem vnímaví, nestává se, že by výzdobu někdo poškodil – vždyť se na ní aktivně podílejí. Takový vztah se ale musí i pěstovat.
Mgr. Rudolf Gill, předseda správní rady Nadačního fondu GZ
Zřízení výstavní síně podpořil i Nadační fond gymnázia. Pro zřízení adjustačních panelů jsme uvolnili 34 000 Kč. Za dobu své existence jsme pro potřeby studentů a vyučujících získali darem téměř osm miliónů korun. V minulých letech jsme z těchto prostředků vybavili školu dataprojektory, počítači, bylo třeba přiblížit se stávající evropské technické úrovni. Nyní cítíme potřebu podpořit i výchovnou a estetickou roli školy. Zřídit výstavní síň je dobrý nápad, pravidelné výstavy přirozeně rozšíří výuku zeměpisu, přírodopisu, dějepisu, jazyka českého a dalších předmětů.