19. 11. 2019 - Markéta Gelnarová, 4KA;Jakub Němec, 3.A

Workshop a beseda o sametové revoluci i lidských právech

V rámci oslav 30. výročí sametové revoluce připravila předmětová komise dějěpisu ve spolupráci s organizací Post Bellum dvě besedy pro naše žáky.


Ve středu 13. listopadu jsme měli příležitost dozvědět se něco víc o sametové revoluci od pana Adama Drdy, novináře a dokumentaristy společnosti Post Bellum. Bezpochyby, jedna z nejzajímavějších přednášek, které jsme kdy absolvovali.

Byly zde zaznamenány osudy obyčejných lidí. Pan Drda nám vyprávěl, jak se před sametovou revolucí žilo. Dívali jsme se na videa přímo ze sametové revoluce. Videa, kde lidé (policisté) bili jiné (studenty), kde studenti demonstrovali za svobodu. A tyto snímky nám zůstanou v paměti, jako připomínka toho, že se nikdy nemáme vzdát.

Celá přednáška nám pomohla, lépe a přesněji si představit dobu, o níž jsme až doposud mnoho nevěděli. Velký obdiv patří právě panu Drdovi, který dokázal toto složité téma srozumitelně a zajímavě podat. Mnoho věcí objasnil. Na všechny naše otázky nalezl odpověď. Děkujeme!

Markéta Gelnarová, 4KA

 

 

V pondělí 18.11. se pro studenty 3. ročníku a septim, kteří navštěvují seminář historických souvislostí, uskutečnil na naší škole workshop k 30. výročí 17. listopadu 1989. Tuto akci pořádala společnost Post Bellum.

V první části jsme si trochu utřídili události v ČSSR od roku 1948 pomocí časové osy a drobného rozboru zmíněných událostí. Poté jsme ve dvou skupinách vyráběli ,,socialisticky uvědomělé" nástěnky. Následovala, podle mě, hlavní a nejzajímavější část. Každý z nás dostal roli nějakého studenta, který prožíval události 17. listopadu. Někteří z nás byli radikálové, někteří umírnění a bylo mezi námi i pár kovaných komunistů. Pomocí charakteristik svých postav jsme se snažili hrát role a prezentovat názory na události na Národní třídě. Místy došlo i k ostré konfrontaci názorů (samozřejmě pouze v rámci rolí). Tato aktivita všechny bavila a díky ní jsme se dokázali aspoň trochu vžít do tehdejší doby.

V druhé části následovala debata a diskuze o zajímavých tématech (napřiklad o lidských právech, klimatických problémech nebo problematice manželství stejnopohlavních párů).

Myslím, že mohu říct, že jsme si všichni tento program moc užili a vzali jsme si z něj spoustu nových a poučných informací. Děkujeme organizaci Post Bellum za krásný workshop a těšíme se na další programy, které si (nejen) pro nás připraví.

Jakub Němec, 3.A