Dne 29. ledna 2025 jsme se jako tříčlenný tým ve složení Radovan Kostka, Adriano Nicolardi (3D) a Patrik Bednář (3C) zúčastnili finále robotické soutěže Roboti FSI, která se konala na Fakultě strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.
20. 2. 2025 - Radovan Kostka 3D
Robotická soutěž Roboti@fsi
Do této prestižní soutěže jsme postoupili po úspěšném zvládnutí domácího kola. Domácí kolo řešilo 44 týmů z celé republiky a do finále postoupilo 12 týmů.
Soutěž začala krátkým představením fakulty, která nás zaujala svou moderní výbavou a špičkovým vybavením pro výuku.
Samotná soutěž odstartovala v 10 hodin a naším úkolem bylo postavit a naprogramovat robota. Robot měl projet po dráze co nejdelší úsek v zadaném čase. Dráha byla vyvýšená, byly na ní kopce a most pod který se robot musel vejít, a navíc se na ní náhodně vysouvaly a zasouvaly překážky ve formě zdí, přes které robot nepřejel.
Na sestavení a naprogramování robota jsme měli asi čtyři hodiny času. Zpočátku jsme měli spoustu nápadů na konstrukci robota, ale postupně jsme zjistili, že žádná z našich verzí nefunguje tak dobře, jak jsme očekávali. Když se blížil konec časového limitu, začali jsme být zoufalí – robota jsme sice měli sestaveného, ale nedařilo se nám ho správně naprogramovat a spojit s počítačem. Navíc samotné LEGO součástky, které jsme měli k dispozici, nebyly ideální – některé byly nepřesné nebo poškozené, což nám práci značně komplikovalo.
Dalším problémem byly místní počítače s předinstalovanou aplikací, ve které jsme museli pracovat, a se kterou jsme se do té doby nesetkali. K tomu se přidal problém s připojením robota, takže jsme byli úplně ztraceni. Naštěstí jsme nebyli jediní – podobné problémy řešily i další týmy. Organizátoři proto prodloužili časový limit o dalších 30 minut, což nám dalo šanci situaci zachránit. Díky improvizaci a několika kompromisům se nám nakonec podařilo robota zprovoznit tak, aby byl schopný projet trať.
V prvním tréninkovém kole, které nebylo měřeno, jsme se štěstím projeli celou trať, a tak jsme se rozhodli robota mírně zrychlit, abychom v ostrém pokusu ujeli co největší vzdálenost během dvou minut. Toto rozhodnutí se nám ale nakonec vymstilo – kvůli vyšší rychlosti jsme trať neprojeli tak dobře jako při zkušebním kole a získali jsme pouze tři body, což bylo velmi málo.
Naštěstí se podobné problémy nevyhnuly ani ostatním týmům, a tak jsme se i přes nepřízeň okolností umístili na 5. místě z 12 finalistů. Mnoho týmů dopadlo ještě hůře, což nám pomohlo k tomuto solidnímu umístění.
Soutěž byla nejen skvělou výzvou, ale také cennou zkušeností. Naučili jsme se pracovat pod časovým tlakem, řešit nečekané technické problémy a improvizovat. Navíc jsme si odnesli spoustu zážitků a užili si zábavu i napětí při programování robota.
Děkujeme paní učitelce za podporu a organizátorům soutěže za skvělý zážitek. Soutěž Roboti FSI byla pro nás nezapomenutelnou zkušeností a už teď se těšíme na další ročník!